0805L110WR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0805L110WR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0805L110WR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0805L110WR |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 1.1A(hold) 2A(trip) 6VDC 100A 0.8W 0.1s 0.05Ohm SMD Solder Pad 0805 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.226 | $1.107 | $0.998 | $0.977 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 6V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 100ms |
| Thickness (Max): | 0.043" (1.10mm) |
| Size / Dimension: | 0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 0805L |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 160 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric), Concave |
| Other Names: | F6725DKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.1A Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 2A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0805L110WR, use the request quote form to request 0805L110WR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0805L110WR.The price and lead time for 0805L110WR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0805L110WR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
