08055U0R5CAT2A
AVX Corporation
08055U0R5CAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08055U0R5CAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 08055U0R5CAT2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.5PF 50V NP0 0805
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.045" (1.15mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:U
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Ultra Low ESR
Detailed Description:0.5pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.5pF