08055K1R2BBTTR
AVX Corporation
08055K1R2BBTTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08055K1R2BBTTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 08055K1R2BBTTR
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP THIN FILM 1.2PF 50V 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.1pF
Size / Dimension:0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Series:Accu-P®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.044" (1.13mm)
Features:RF, High Q, Low Loss
Detailed Description:1.2pF Thin Film Capacitor 50V 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1.2pF