08055A500FAT2A
AVX Corporation
08055A500FAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08055A500FAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 08055A500FAT2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 50PF 50V NP0 0805
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±1%
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:50pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:50pF