0801-040-X5U0-222M
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0801-040-X5U0-222M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0801-040-X5U0-222M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0801-040-X5U0-222M |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | CAP CER 2200PF 500V X5U RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.001 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 500V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Thickness (Max): | - |
| Temperature Coefficient: | X5U |
| Size / Dimension: | 0.350" Dia (8.89mm) |
| Series: | - |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 0801040X5U0222M |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Straight |
| Lead Spacing: | 0.250" (6.35mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 2200pF ±20% 500V Ceramic Capacitor X5U Radial, Disc |
| Capacitance: | 2200pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0801-040-X5U0-222M, use the request quote form to request 0801-040-X5U0-222M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0801-040-X5U0-222M.The price and lead time for 0801-040-X5U0-222M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0801-040-X5U0-222M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


