08-350000-11-RC
Aries Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08-350000-11-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 08-350000-11-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 08-350000-11-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Aries Electronics, Inc. |
| Description | SOCKET ADAPTER SOIC TO 8DIP 0.3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 48 pcs | 144 pcs | 528 pcs | 1008 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.74 | $7.056 | $5.712 | $4.704 | $4.368 | |
Specifications
Data sheet
| Size / Dimension: | 0.800" L x 0.460" W (20.32mm x 11.68mm) |
|---|---|
| Series: | Correct-A-Chip® 350000 |
| Proto Board Type: | SMD to DIP |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Package Accepted: | SOIC |
| Other Names: | 0835000011RC A744 |
| Number of Positions: | 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | FR4 Epoxy Glass |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Board Thickness: | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 08-350000-11-RC, use the request quote form to request 08-350000-11-RC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 08-350000-11-RC.The price and lead time for 08-350000-11-RC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 08-350000-11-RC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

