0740578502
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0740578502 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0740578502 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0740578502 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | VHDM 6 ROW BP ASSY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 120 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $25.769 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 120V |
|---|---|
| Termination: | Press-Fit |
| Series: | VHDM 74057 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 0740-57-8502 074057-8502 740-57-8502 74057-8502 740578502 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 6 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 150 |
| Number of Columns: | 25 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Shielded |
| Current Rating: | 2A |
| Contact Layout, Typical: | - |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Usage: | - |
| Connector Type: | Header, Male Pins |
| Connector Style: | VHDM |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0740578502, use the request quote form to request 0740578502 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0740578502.The price and lead time for 0740578502 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0740578502.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

