0733560180
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0733560180 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0733560180 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0733560180 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN F JACK STR 75 OHM SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.195 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Shield Termination: | Crimp |
| Series: | 73356 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 073356-0180 73356-0180 733560180 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance: | 75 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 2GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | F Type Connector Jack, Female Socket 75 Ohm Panel Mount Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | F Type |
| Center Contact Plating: | Tin |
| Center Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Cable Group: | RG-179 |
| Body Material: | Zinc Alloy |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0733560180, use the request quote form to request 0733560180 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0733560180.The price and lead time for 0733560180 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0733560180.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

