0732761501
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0732761501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0732761501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0732761501 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $13.40 | $12.18 | $11.876 | $10.962 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $10.353 | $9.44 | $8.831 | $8.10 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 1000V |
|---|---|
| Shield Termination: | Crimp |
| Series: | 73276 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 073276-1501 73276-1501 732761501 WM9545 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Includes: | 6 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Heat Shrink, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 11GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | N Type Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount Crimp |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | N Type |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Cable Group: | RG-316, Belden 7805 |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0732761501, use the request quote form to request 0732761501 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0732761501.The price and lead time for 0732761501 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0732761501.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

