0732511140
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0732511140 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0732511140 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0732511140 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN SMA JACK STR 50OHM EDGE MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.328 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73251 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 0732-51-1140 073251-1140 732-51-1140 73251-1140 732511140 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 165°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Board Edge, Cutout; Surface Mount |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Gold |
| Frequency - Max: | 18GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | SMA |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0732511140, use the request quote form to request 0732511140 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0732511140.The price and lead time for 0732511140 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0732511140.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

