Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731795001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0731795001
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
(In US Dollars)
800 pcs
Data sheet
Voltage Rating:500V
Shield Termination:Crimp
Series:73179
Packaging:Bulk
Other Names:073179-5001
Operating Temperature:-65°C ~ 165°C
Number of Ports:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:500
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insertion Loss:-
Ingress Protection:-
Includes:3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
Impedance:50 Ohm
Housing Color:Silver
Features:-
Fastening Type:Threaded
Dielectric Material:Polyoxymethylene (POM) Acetal
Detailed Description:TNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp or Solder
Contact Termination:Crimp or Solder
Connector Type:Plug, Male Pin
Connector Style:TNC
Center Contact Plating:Silver
Center Contact Material:Brass
Cable Group:RG-59B, 62A