0731315013
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731315013 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731315013 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731315013 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN BNC RCPT STR 50 OHM PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.56 | $2.325 | $2.183 | $2.088 | $1.993 | |
| 324 pcs | 648 pcs | 1296 pcs | 2592 pcs | ||
| $1.803 | $1.661 | $1.424 | $1.329 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 1000V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73131 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 073131-5013 073131-5013-E 0731315013-E 73131-5013 73131-5013-E 731315013 731315013-E SD-73131-5013 WM5513 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 95°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver, White |
| Frequency - Max: | 10GHz |
| Features: | Isolated |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP) |
| Detailed Description: | BNC Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Through Hole Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Receptacle, Female Socket |
| Connector Style: | BNC |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Zinc Alloy |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731315013, use the request quote form to request 0731315013 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731315013.The price and lead time for 0731315013 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731315013.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

