0731160044
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731160044 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731160044 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731160044 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CBL ASSY UMCC PLUG-PLUG 3" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.47 | $2.242 | $2.104 | $2.013 | $1.922 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $1.739 | $1.601 | $1.373 | $1.281 | ||
Specifications
Data sheet
| Style: | UMCC to UMCC |
|---|---|
| Series: | 73116 |
| Other Names: | 073116-0044 73116-0044 731160044 WM9583 |
| Operating Temperature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Gender: | Female to Female |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Cable Assembly Coaxial UMCC to UMCC Female to Female 1.37mm OD Coaxial Cable 3.000" (76.20mm) |
| Color: | - |
| Cable Type: | 1.37mm OD Coaxial Cable |
| 2nd Connector: | Ultra Miniature Coaxial Plug, Female Socket, Right Angle |
| 1st Connector: | Ultra Miniature Coaxial Plug, Female Socket, Right Angle |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731160044, use the request quote form to request 0731160044 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731160044.The price and lead time for 0731160044 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731160044.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
