0731010380
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731010380 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731010380 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731010380 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 1000V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73101 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0731-01-0380 731-01-0380 73101-0380 731010380 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS non-compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 11GHz |
| Features: | Extended Insulation |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | N Type Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | N Type |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731010380, use the request quote form to request 0731010380 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731010380.The price and lead time for 0731010380 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731010380.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

