0731000232
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000232 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000232 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731000232 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN TNC JACK STR 50 OHM PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Vendor undefined / Vendor undefined |
| Reference Price (In US Dollars) | 1080 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.321 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73100 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 073100-0232 73100-0232 731000232 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 165°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Feature: | - |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Vendor undefined / Vendor undefined |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 11GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Through Hole Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Connector Style: | TNC |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731000232, use the request quote form to request 0731000232 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731000232.The price and lead time for 0731000232 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731000232.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

