0731000175
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000175 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000175 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731000175 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN SMB RCPT R/A 75 OHM PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.002 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 335V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73100 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 0731-00-0175 073100-0175 731-00-0175 73100-0175 731000175 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | - |
| Impedance: | 75 Ohm |
| Housing Color: | Gold |
| Frequency - Max: | 4GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | SMB Connector Receptacle, Male Pin 75 Ohm Through Hole, Right Angle Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pin |
| Connector Style: | SMB |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Brass |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731000175, use the request quote form to request 0731000175 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731000175.The price and lead time for 0731000175 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731000175.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
