0731000158
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000158 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0731000158 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0731000158 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN SMB RCPT STR 75 OHM PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.418 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 335V |
|---|---|
| Shield Termination: | Solder |
| Series: | 73100 |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 073100-0158 73100-0158 731000158 WM5282 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 2 pcs - 1 Connector, 1 Nut |
| Impedance: | 75 Ohm |
| Housing Color: | Gold |
| Frequency - Max: | 4GHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Detailed Description: | SMB Connector Receptacle, Male Pin 75 Ohm Panel Mount, Through Hole Solder Cup |
| Contact Termination: | Solder Cup |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pin |
| Connector Style: | SMB |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Center Contact Material: | Brass |
| Cable Group: | - |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0731000158, use the request quote form to request 0731000158 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0731000158.The price and lead time for 0731000158 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0731000158.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
