0730-3-05-21-00-00-01-0
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0730-3-05-21-00-00-01-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0730-3-05-21-00-00-01-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0730-3-05-21-00-00-01-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | TERM TURRET PIN L=4.01MM GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.692 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Press-Fit, Knurled, Wire Wrap |
|---|---|
| Terminal Type: | Double End, Pin |
| Staking Side OD: | - |
| Staking Side ID: | - |
| Series: | 0730 |
| Other Names: | 0730-305210000010 0730305210000010 730305210000010 |
| Number of Turrets: | Single |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.057" (1.45mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.830" (21.08mm) |
| Length - Below Flange: | 0.672" (17.07mm) |
| Length - Above Board: | 0.158" (4.01mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Turret Head: | 0.054" (1.37mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector Double End, Pin 0.158" (4.01mm) Gold |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Board Thickness: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0730-3-05-21-00-00-01-0, use the request quote form to request 0730-3-05-21-00-00-01-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0730-3-05-21-00-00-01-0.The price and lead time for 0730-3-05-21-00-00-01-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0730-3-05-21-00-00-01-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


