071,BK-BULK
Serpac Electronic Enclosures
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 071,BK-BULK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 071,BK-BULK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 071,BK-BULK |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.73 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.308 lb (139.71g) |
|---|---|
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Size / Dimension: | 6.880" L x 4.880" W (174.75mm x 123.95mm) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Series: | S |
| Ratings: | IP40, NEMA 1 |
| Other Names: | 071-BLACK-BULK 071BLACKBULK 071BLACKBULK-ND |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Material: | Plastic, ABS |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 0.900" (22.86mm) |
| Features: | PCB Supports |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS Black Hand Held, Cover Included 6.880" L x 4.880" W (174.75mm x 123.95mm) X 0.900" (22.86mm) |
| Design: | Hand Held, Cover Included |
| Container Type: | Box |
| Color: | Black |
| Area (L x W): | 33.6 in² (217 cm²) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 071,BK-BULK, use the request quote form to request 071,BK-BULK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 071,BK-BULK.The price and lead time for 071,BK-BULK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 071,BK-BULK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

