06R155BU
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 06R155BU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 06R155BU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 6V 1.55A RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.2s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, USBR
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.449" (11.40mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.55A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.7A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.55A