06R075BPR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 06R075BPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 06R075BPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 06R075BPR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 750MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.189 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 6V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 400ms |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, USBR |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 230 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 100 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 06R075BPR-ND F5539TB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.449" (11.40mm) |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 750mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 1.3A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 750mA |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 06R075BPR, use the request quote form to request 06R075BPR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 06R075BPR.The price and lead time for 06R075BPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 06R075BPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


