0697W2500-05
Bel
0697W2500-05
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0697W2500-05 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0697W2500-05
Manufacturer Bel
Description FUSE 2.5A 350V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:72V
Voltage Rating - AC:350V
Size / Dimension:0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Series:0697W
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Box
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:45
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.025 Ohms
Current Rating:2.5A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A