0681512015
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0681512015 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0681512015 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0681512015 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex, LLC |
| Description | 040 W/B 20P VTL HEADER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 720 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.416 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Brass |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.098" (2.50mm) |
| Shield Termination: | Square |
| Series: | 68151 |
| Row Spacing - Mating: | Shrouded - 4 Wall |
| RoHS Status: | Tray |
| Ripple Current - Low Frequency: | - |
| Pitch - Connector: | - |
| Overall Contact Length: | 0.146" (3.70mm) |
| Other Names: | 068151-2015 68151-2015 681512015 |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 0681512015 |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Insulation Height: | 0.547" (13.90mm) |
| Features: | Mounting Flange |
| Expanded Description: | 20 Positions Header Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin |
| Description: | 040 W/B 20P VTL HEADER |
| Current Rating: | - |
| Current - Max/Contact: | Latch Lock |
| Contact Length - Post: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Mating: | 0.205" (5.20mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.776" (19.70mm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Gray |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0681512015, use the request quote form to request 0681512015 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0681512015.The price and lead time for 0681512015 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0681512015.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


