0612YC334KAT2W
AVX Corporation
0612YC334KAT2W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0612YC334KAT2W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0612YC334KAT2W
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.33UF 16V X7R 0612
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Detailed Description:0.33µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric)
Capacitance:0.33µF