06035J1R0PBSTR\500
AVX Corporation
06035J1R0PBSTR\500
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 06035J1R0PBSTR\500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 06035J1R0PBSTR\500
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP THIN FILM 1PF 50V 0603
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.02pF
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:Accu-P®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:06035J1R0PBSTR\500-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.029" (0.73mm)
Features:RF, High Q, Low Loss
Detailed Description:1pF Thin Film Capacitor 50V 0603 (1608 Metric)
Capacitance:1pF