05083A101KAT2A
AVX Corporation
05083A101KAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 05083A101KAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 05083A101KAT2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 100PF 25V NP0 0508
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.040" (1.02mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0508 (1220 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL (Reverse Geometry)
Failure Rate:-
Detailed Description:100pF ±10% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0508 (1220 Metric)
Capacitance:100pF