0504X102J101P
Knowles NOVACAP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0504X102J101P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0504X102J101P
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.044" (1.12mm)
Temperature Coefficient:BX
Size / Dimension:0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:0504 (1210 Metric)
Other Names:0504X102J101P-ND
1763-1209-1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:Epoxy Mountable
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±5% 100V Ceramic Capacitor BX 0504 (1210 Metric)
Capacitance:1000pF