048103.5VXLP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 048103.5VXLP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 048103.5VXLP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE INDICATING 3.5A 125VAC/VDC
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:125V
Size / Dimension:0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Series:481
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:Alarm Indicator
Other Names:48103.5VXLP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:10.5
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Indicating Fuse
Features:Indicating
DC Cold Resistance:0.0415 Ohms
Current Rating:3.5A
Class:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300A