04611.25ER
Hamlin / Littelfuse
04611.25ER
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 04611.25ER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 04611.25ER
Manufacturer Littelfuse
Description Fuse Chip Slow Blow Acting 1.25A 600V SMD Solder Pad 10.1 X 3.12 X 3.12mm Ceramic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20159 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:600V
Size / Dimension:0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Series:Telelink® 461
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Telecom
Response Time:Board Mount
Polarization:2-SMD, Square End Block
Other Names:F1250T
F1250T RP
F1250TRP
F1250TRPTR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:60A AC, 100A DC
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:04611.25ER
Fuseholder Type:0.11 Ohm
Features:-
Description:FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC/80VDC
DC Cold Resistance:16.5
Current Rating:1.25A
Current - Leakage:80V