0451.400MRL
Hamlin / Littelfuse
0451.400MRL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0451.400MRL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0451.400MRL
Manufacturer Littelfuse
Description 451 Series NANO2?Fast-Acting Subminiature Surface Mount Fuse, 0.4 A, 125 VAC 125 VDC, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27273 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:125V
Size / Dimension:0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Series:NANO²® 451
Response Time:Fast
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Other Names:0451.400MRL-ND
F6087TR
R451.400L
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.0484
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:0.4233 Ohms
Current Rating:400mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A