0402YA7R0DAT2A
AVX Corporation
0402YA7R0DAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0402YA7R0DAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0402YA7R0DAT2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 7PF 16V NP0 0402
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±0.5pF
Thickness (Max):0.022" (0.56mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Failure Rate:-
Detailed Description:7pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Capacitance:7pF