0402L050SLYR
Hamlin / Littelfuse
0402L050SLYR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0402L050SLYR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0402L050SLYR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:LoRho Surface Mount
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric), Concave
Other Names:402L050SLYR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Current - Trip (It):1A
Current - Max:50A
Current - Hold (Ih) (Max):500mA