Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0397300007 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0397300007
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 7.62MM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1440 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:39730
Screw Size:-
Positions Per Level:7
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.300" (7.62mm)
Packaging:Bulk
Other Names:039730-0007
M750S-06-5-07-3
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Positions:7
Number of Levels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Insulation Height:0.330" (8.38mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation:90°, Right Angle
Features:-
Detailed Description:7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL:10A
Current - IEC:-
Contact Tail Length:0.150" (3.81mm)