Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0395225008 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0395225008
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5MM
(In US Dollars)
1080 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Wire Gauge or Range - AWG:-
Voltage - UL:300V
Type:Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Torque - Screw:-
Termination Style:Solder
Series:Eurostyle ESE 39522
Screw Size:-
Positions Per Level:8
Plug Wire Entry:-
Pitch:0.197" (5.00mm)
Packaging:Bulk
Other Names:039522-5008
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Positions:8
Number of Levels:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.330" (8.38mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation:90°, Right Angle
Features:-
Detailed Description:8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL:15A
Current - IEC:-
Contact Tail Length:0.150" (3.81mm)