Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0387301310 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0387301310
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.438"
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-22 AWG
Voltage Rating:300V
Top Termination:Screws with Captive Plate
Terminal Screw Material:Steel
Terminal Screw Finish:Zinc, Clear Chromate
Terminal Block Type:Barrier Block
Series:Beau 38730
Pitch:0.438" (11.12mm)
Packaging:Bulk
Other Names:038730-1310
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Number of Wire Entries:10
Number of Rows:1
Number of Circuits:10
Mounting Type:Chassis, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Flange
Detailed Description:10 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate
Current Rating:15A