032501.5HXP
Hamlin / Littelfuse
032501.5HXP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 032501.5HXP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 032501.5HXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 173 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Series:325
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Other Names:032501.5HXP-ND
32501.5P
F7948
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:40.1
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.1975 Ohms
Current Rating:1.5A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 10kA DC