0314.250MXP
Hamlin / Littelfuse
0314.250MXP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0314.250MXP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0314.250MXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Series:314
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.014
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:1.95 Ohms
Current Rating:250mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A AC, 10kA DC