031-10-75RFXG2
Amphenol Connex (Amphenol RF)
031-10-75RFXG2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 031-10-75RFXG2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 031-10-75RFXG2
Manufacturer Amphenol Connex (Amphenol RF)
Description CONN BNC RCPT STR 75 OHM SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 378 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:500V
Shield Termination:Solder
Series:-
Packaging:Bulk
Other Names:0311075RFXG2
31-10-75RFXG2
ARFX1900
Operating Temperature:-
Number of Ports:1
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:500
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Insertion Loss:0.2dB
Ingress Protection:-
Includes:3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut
Impedance:75 Ohm
Housing Color:Silver, White
Frequency - Max:4GHz
Features:Isolated
Fastening Type:Bayonet Lock
Dielectric Material:Polyamide (PA), Nylon
Detailed Description:BNC Connector Receptacle, Female Socket 75 Ohm Panel Mount Solder Cup