02853.15HXP
Hamlin / Littelfuse
02853.15HXP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02853.15HXP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 02853.15HXP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:285
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm
Other Names:2853.15HXP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:51.597
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.0269 Ohms
Current Rating:3.15A