0259.062TX913
Hamlin / Littelfuse
0259.062TX913
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0259.062TX913 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0259.062TX913
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC RAD
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:125V
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)
Series:PICO® 259-UL913
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can, Horizontal
Other Names:259.062TX913
Operating Temperature:-55°C ~ 90°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.00016
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount
Features:Intrinsically Safe
DC Cold Resistance:7 Ohms
Current Rating:62mA
Class:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 300A DC