021601.6MXR24SPP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 021601.6MXR24SPP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 021601.6MXR24SPP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:216
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial Bend Cylinder
Other Names:21601.6MXR24SPP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Melting I²t:1.005
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.1112 Ohms
Current Rating:1.6A