020902.5MXEP
Hamlin / Littelfuse
020902.5MXEP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 020902.5MXEP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 020902.5MXEP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 2.5A 350VAC 2AG
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:350V
Size / Dimension:0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Series:209
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Other Names:20902.5MXEP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:50
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.0502 Ohms
Current Rating:2.5A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A