0201BN5R6D500YT
Knowles NOVACAP
0201BN5R6D500YT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0201BN5R6D500YT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0201BN5R6D500YT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description MLCC 5.6PF +/-.50PF 50V 0201 COG
(In US Dollars)
15000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.5pF
Thickness (Max):0.013" (0.33mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5.6pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Capacitance:5.6pF