Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0191700011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0191700011
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description CONN RING HOOK 14-16AWG #10
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-16 AWG
Width - Outer Edges:0.350" (8.89mm)
Thickness:0.031" (0.79mm)
Termination:Crimp
Terminal Type:Hook
Stud/Tab Size:10 Stud
Series:Krimptite
Packaging:Bulk
Other Names:019170-0011
B-119-10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:-
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Overall:0.752" (19.10mm)