Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0090.0015 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0090.0015
Manufacturer Schurter
Description FUSE CARTRIDGE 15A 1KVDC 5AG
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 829 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1kV
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)
Series:ASO 10.3x38
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:5AG, 10mm x 38.1mm
Other Names:0090.0015-ND
90.0015-ND
900015
Operating Temperature:-50°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:505
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:-
Current Rating:15A