Schurter
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0041.9147.3317 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0041.9147.3317
Manufacturer Schurter
Description SWITCH PUSH DPST-NO 200MA 60V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 99 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:60V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:PC Pin
Switch Function:Off-Mom
Series:LDT
Panel Cutout Dimensions:Circular - 8.00mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:0041.9147.3317-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Ingress Protection:IP40
Illumination Voltage (Nominal):1.9 VDC
Illumination Type, Color:LED, Red
Features:-
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch DPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:200mA (AC/DC)